Szilikonzsír nem bringás termék

1 vélemény véleményezd »
Teljesítmény:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
[5]
Ár/teljesítmény:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
[5]
  • Modellév: 2012 (frissítve: 2012.06.)
  • Listaár: 500 Ft

HASONLÓ nem bringás termék TERMÉKEK



1-1 (1 vélemény)
Rendezés

XCode avatar
171 vélemény
évi 2000-4000 km-t teker
[ az olvasók 99%-a szerint ez egy hasznos vélemény ]
Teljesítmény:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Ár/teljesítmény:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Modellév: 2009, több mint 1 évig, több mint 8000 km-en keresztül, túrázgató/városi harcosként használtam
Előny
  • Emberi mértékkel mérve örök életű, fizikai és kémiai szempontból igen állandó.
  • Széles hőmérsékleti tartományban használható.
  • A gumi és a műanyag alkatrészekre, festékekre teljességgel veszélytelen.
  • Az emberi bőrrel érintkezve ártalmatlan, nincs ismert mellékhatása.
  • Az ásványi olajokkal ellentétben nincs kellemetlen szaga.
  • A teflonos szilikonzsírok, mivel a teflon önmagában is nagy mértékben csökkenti a súrlódást, szükség esetén száraz kenést is biztosítanak.
Hátrány
  • Mint minden olajos kenőanyag ez is gyűjti a port, illetve hidegben nyúlósabbá válik.
  • Az ásványi olajokra és szappanokra épülő zsírok gazdaságosabbak. Az esetek döntő többségében nincs is szükség többre, mint amit ezek kínálnak. Szilikonzsírt tehát csak olyan területen érdemes használni, ahol a hagyományos kenőanyagok csődöt mondanak, vagy gyengébb teljesítményt nyújtanak.
Tapasztalat

Összetétel – A szilikonzsírok rendesen szilikonolajokból (60–80%), töltőanyagként nagyon finoman eloszlatott szilícium-dioxidból (18–25%), valamint különböző adalékokból álló elegyek. Az általános zsírok alapja metil-szilikonolaj (dimetil-polisziloxán), a nagyon finom teflonporral (8–38%) dúsított változatoké fenil-metil-polisziloxán, illetve a kétféle szilikon különböző arányú keveréke.
Tulajdonságok – Az általános, adalék nélküli szilikonzsír vazelinre emlékeztet, némileg áttetsző, fehéres színű, szagtalan, zsír állagú. A teflonos szilikonzsír átlátszatlan, fehér színű, többé-kevésbé „teflonszagú”, állaga húzós-szívós, ragacsos, némileg enyvszerű. Nagyobb mennyiségű teflon por a kenőcsöt határozottan krémszerűvé teszi. Az általános szilikonzsír egy fokozattal lágyabb, mint a közönséges csapágyzsír, a teflonos zsírok nagyjából ugyanolyan állagúak vagy valamivel tömörebbek.
A nagyon lágy, illetve a lítium-sztearáttal sűrített kemény és nagyon kemény szilikonzsírokkal a bringásnak nem érdemes foglalkoznia. Hasonlóképpen a grafittal, molibdén-diszulfiddal kevert, a közönséges csapágyzsírnak megfelelő állagot képviselő szilikonos kenőzsírokkal sem.
A szilikonzsírok -40–200 °C hőmérsékleti tartományban használhatók. Tapadásgátló hatásuk elsőrangú. A nyúlósabb vagy tömörebb teflonos változatok kenőképességüket víz jelenlétében is sokáig megőrzik, nehezen lemoshatók, és tömítő képességük is kitűnő. A szerves oldószerek többsége, valamint az ásványi olajok ezzel szemben fellazítják a szilikonzsírokat.
Alkalmazás – Az általános szilikonzsír kissé lágy, kenési célokra nem igazán megfelelő. Csúsztató és tapadásgátló hatását elsősorban gumi és műanyag alkatrészek, tömítések esetén lehet hasznosítani. A legkevésbé sem befolyásolja hátrányosan a műanyagok stb. élettartamát, ezért állagmegóvásra is használható. Köpenyek és tömlők raktározásánál megakadályozza az összeragadást. Elzárja a levegőtől és a nedvességtől a gumit, a kordszálakat, így az anyag lassabban öregszik. Zárszerkezetek, szerszámok felületvédelmére, átmeneti korrózióvédelmére is használható. Műbőrből készült táskák, cipők stb. kezelésére, fényesítésére is alkalmas. Nagyon vékony rétegben is hatásos, és teljesen szagtalan. Jobb, tartósabb, mint a szilikonos permet, melyben az értékesebb szilikonolajat részben paraffinolajjal helyettesítik.
A teflonos szilikonzsír kiváló kenő-csúsztató tulajdonsága miatt teleszkópos szerkezetek kezelésére a legjobb. Nem is érdemes (nem kifizetődő) más célra használni, jóllehet bovdenházak, csapok, csapágyak, menetek, tömítőgyűrűk stb. kenésére is megfelel, kockázat nélkül alkalmazható. A szilícium-dioxid a kerámia részecskékhez hasonlóan kitölti, elsimítja a felületi egyenetlenségeket, csökkentve ezáltal az alkatrészek berágódásának esélyét. A teflon pora szárazon is ken, abban az esetben is, ha az olajos kenőréteg elhasználódna.
Személyes tapasztalatok – Általános szilikonzsírt főleg a bringa bizonyos alkatrészeinek téli védelmére használok. Az ónnal vagy cinkkel futtatott alkatrészek, például a csavarok többsége, a fékpipákat tartó kengyel, a sárvédőpálcák különösen érzékenyek a sós lére, de az első váltó krómozott rögzítőkengyele, a pedáltest és a magnézium nyeregsínek is a védendők közé tartoznak. A zsír előnye az általam korábban használt szilikonos permettel szemben, hogy kiadósabb, és tartósabb védelmet biztosít. Hátránya, hogy kényelmetlen kezelni, felhordásához rongyot stb. kell használni. (A permethez szintén, hacsak nem akarja az ember az anyósát is lefröcskölni.) Sajnos a kezelt alkatrészekre száraz időben ragad a por, de még mindig jobb azt törölgetni, mint a rozsdától megszabadulni, vagy a sós víz harapásainak nyomait valahogy eltüntetni.
A váztáskában lapuló szerszámaimat stb. – függetlenül az évszakoktól – szintén a nevezett zsírral védem a beázás mellékhatásaitól. A szilikon a lámpák házának és fedelének illesztésénél megakadályozza a víz behatolását, és gátolja a tömítés idő előtti öregedését is. Az elektromos érintkezőket szintúgy védi az elektrokémiai korróziótól. Ha esős menetre van kilátás, a sebességmérőt is ezzel a csodaszerrel ápolom.
Teflonos szilikonzsírt elsősorban az első villa becsúszó szárainak kenéséhez használok. Erre a célra a gyártó teflonos olajat javasol, ez azonban egyrészt igen hamar kifolyik a súrlódó alkatrészek közül, másrészt kevés (1,2%) teflon port tartalmaz. Persze a zsír sem az igazi, nyúlósabb lévén nehezebben jut be a tömítőgyűrűkhöz, mint az oldószerrel felhígított olaj. Ezen kívül téli hidegben csekély mértékben, de észrevehetően fékezi a szárak mozgását. A kétféle anyag „keverésével” ki lehet kerülni valamennyi buktatót. Egy-két próbálkozással nem nehéz eltalálni a helyes arányt: nyáron teflonos szilikonzsír és olykor permet; télen zsír és permet felváltva. Az ásványi- és a szilikonolaj ilyen fajta alkalmazásának nincsen kockázata, a kétféle anyag nem lép reakcióba egymással.
Suntour M2025 első villám – a kíméletes bánásmódnak, a rendszeres tisztogatásnak és az első osztályú kenésnek hála – kitűnő egészségnek örvend, immár két éve. Tömítő gyűrűi szinte semmit sem koptak, becsúszó szárai nem kotyognak, simán mozognak, nem akadoznak, felületükön nyoma sincs berágódásnak. Víz és por sem juthat a szerkezet belsejébe. Mindezért természetesen fizetni kell. A kenőanyagok eddig negyedannyiba kerültek, mint maga a villa.
Lakatjaimat és a hozzájuk való kulcsokat is teflonos kencével ápolom: a kulcsokat gyakrabban, mint a zárszerkezetet, hogy elkerüljem a túlzott porosodást. Kevéske szilikon, inkább a teflonos, a táskák villámzárainak is jót tesz. A koszolódást elkerülendő a kenceficét itt sem szabad túlzásba vinni.

Erre ajánlom

Kerékpár alkatrészeinek és kiegészítőinek megóvására, illetve kenésére, amint azt fentebb részleteztem.

Ennyiért vettem
600–1300/100 g
Csatolt képek
Szilikonzsír  2009 nem bringás termék
Szilikonzsírok
Szilikonzsír  2009 nem bringás termék
Általános, teflonos, dúsan teflonos
96 olvasó 99%-a szerint ez hasznos vélemény!
Szerinted hasznos?

1-1 (1 vélemény)
Rendezés
 
további információk:

Általános használatra, zsanérok kenésére. Gumi és műanyagiparban jó hőállóságú formaleválasztó és csúsztató szer.Kismértékű tixotrop tulajdonsága miatt laboratóriumi technikában, csiszolatok és csapok kenésére alkalmas. Othhoni,ipari,élelmiszeripari felhasználásra egyaránt alkalmas.Magas hőn üzemelő gépek csapágyainak kenéséhez,konyhai berendezések zsírzásához.Gumialkatrészek felújításához,szelepek,menetek,csőszerelvények ápolásához.