Előnyök:
- gyorsan lehet vele sokat, akár 6 sebességet is váltani és azt elég precízen is. Ez különösen azoknál a szakaszoknál számít, ahol az ember fel-le-fel-le-fel-le... megy és nem akar kiesni a ritmusból. Ezeknél a szakaszoknál verhetetetlen.
- az előbbihez adódik még az is, hogy mivel egyből a bowdent húzom váltáskor, nincs nagyon holtidő, szemben a trigger-váltókkal, így ez is a váltásgyorsaság javát szolgálja, például lámpánál néha legyorsulom vele az autókat az első 5 méteren :)
- ahhoz képest, hogy ez a váltó csak egy "kis műanyag sz@rnak" tűnik, iszonyú pontosan vált és a konstrukciójából adódóan a bowdenfeszítésben akkora kapacitástartalék van, hogy akár két sebességet is tudnék feszítéssel állítani benne. Ez egy elég hasznos dolog, annak fényében, hogy az időközbeni használattól nyúlik a bowden.
- nincsenek kilógó karok, mint egy trigger-nél, csak egyetlen, ahonnan kijön a bowden, így sokkal több helye van az embernek a markolat fogásakor, ami egy-egy erősebb lejtőn a fékezést meghálálja
- a markolatváltókkal szemben fennálló hiedelmekkel ellentétben nem igaz, hogy elfordul menetközben, mert elég stabil benne a racsni és a fogasléc, eddig csak akkor sikerült elfordítanom, amikor véletlenül rosszul érkeztem egy-egy erősebb lejtő után és lecsúszott a kezem a kormányról
- előnye (és egyben hátránya is), hogy a 3 sebességes első váltó nem pontosan 3 sebességre van osztva, hanem van 3x3-ra (hasonlóan, mint egy órában, ahol vannak a nagymutatók és a kismutatók). ez előnyös abban az esetben, hogy a bowden nyúlása esetén van lehetőség a korrekciókra, egy "rovátkával" odébb váltva sem ér hozzá a lánc a váltó láncterelő lemezéhez. Ugyanakkor hátrány is, hogy emiatt ha hirtelen és gyorsan akarok váltani, akkor néha egy "rovátkával" alul/túlváltok vele, bár ez megszokható illetve korrigálható is azért.
- a bowdent egyszerű benne cserélni és egy kis trükkel könnyen szét is lehet szedni, így a szervízelése sem túl bonyolult
- ahhoz képest, hogy milyen kis egyszerű-nek, már-már szinte "játéknak" néz ki, nagyon is jól működik és Nekem még kifejezetten tetszik is a kormányomon (SLX fékkar mellett)
- Shimano kompatibilis (2:1-es húzási arányú)
Hátrányok:
- a műanyag konstrukció és az elég határozott racsni/fogasléc miatt kicsit "kattogós" és zajos a váltás, de végülis elviselhető, illetve így legalább biztosan tudja az ember, hogy megtörtént a váltás és hallják a gyalogosok is, ha jön hátulról :)
- a gumi mintázata kicsit megkopott a hátsónál a sok váltás miatt, így azt határozottabban kell megragadni váltáskor, de azért az is igaz, hogy ehhez 10000 km is kellett
- mivel elég erős rendszerben, SLX hátsó és XT első váltókkal használom, emiatt határozottan kell húzni és ehhez jó, ha az embernek van egy spéci kesztyűje, amin ki van alakítva e hüvelykujj és mutatóujj között a markolatváltónak egy extra stoppolás
- sárdagonyában masszívan be tudnak ragadni a bowdenek/váltók, akkor gyakorlatilag meghal a váltás, és ebben talán egy kicsit érzékenyebb a trigger váltóknál, de erre is van egy jó megoldás, amivel elég gyorsan orvosolni lehet a problémát: határozottan, a legkisebbtől a legnagyobb fokozatig néhányszor húzni-engedni-húzni-engedni... kell és az általában kiszokta szedni a ragadásból
- a Shimano nem nagyon csinál montis verzióban marokváltót, míg a Sram elég rendesen megkéri az árát a váltóinak
Nekem sokakkal ellentétben bejön a markolatváltó, mint alapvető koncepció, azokért az előnyökért, amiket fenn leírtam. Összességében, ez a váltó jól kiszolgált eddig, úgyhogy nem tudok róla nagyon nagy negatívumokat mondani, viszont, az is igaz, ha az ember maximalizálni akarja az előnyöket és minimalizálni a hátrányokat, akkor kell a minőségi cucc, úgyhogy szándékaim szerint még egyszer én is ki fogom próbálni a Sram X0-ás igazán profi, fémházas, csapágyas marokváltóját.
XC, Trail, és olyan vezetési stílus/helyzetek, ahol az embernek a gyors és egyértelmű váltásra van szüksége, akár 4-5 sebességen keresztül is (például autókkal versenyzéshez piros lámpánál :))